ads
menu

Yurtdışından beraberimde getirdiğim faturalı cihazımı kullanabilir miyim?

Kullanabilirsiniz ancak 5809 sayılı Kanunun “İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler.” hükmü uyarınca cihazınızı sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeniz için kayıt altına almanız gerekmektedir.

YURTDIŞI FATURALI CİHAZLARIN KAYIT ALTINA ALINMASI

I- Yolcu Beraberinde Getirilen Cihazlar İçin Kayıt İşlemleri

12 Temmuz 2014 itibarıyla IMEI kayıt işlemler sadece e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Eğer e-devlet kullanıcısı değilseniz size en yakın PTT’ye başvurabilirsiniz.

e-Devlet kapısı üzerinden kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir. e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

II- Posta Yoluyla Gelen Cihazlar İçin Kayıt İşlemleri

19 Kasım 2007 itibariyle posta yolu ile gelen cihazların kayıt işlemi yapılmamaktadır.

III- Taşıta Gömülü Olarak Gelen Cihazlar İçin Kayıt İşlemleri

19 Kasım 2007 itibariyle taşıta gömülü olarak gelen cihazların kayıt işlemi yapılmamaktadır.

IV- Geçici Süreyle Ülkede Bulunan Kişilere Ait Cihazlar İçin Kayıt İşlemleri

Geçici süreyle Türkiye’de bulunan kişilerin (diplomat, turist, gurbetçi vatandaşlarımız ve benzeri) durumlarını belgelemek kaydıyla, TT Mobil ile abonelik sözleşmesi yapmaları durumunda; işletmeci tarafından, kişilerin cihazlarına ait IMEI numarasının ve sözleşme yapılan cep telefonu numarasının, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi tarafından eşleştirilerek ilgili IMEI numarasının sadece ilgili cep telefonu numarası ile kullanımına açılması sağlanmaktadır.

Bu çerçevede, TT Mobil'in Müşteri Kayıt Merkezleri’ne gerekli evraklarla birlikte başvuru yapması sonrasında, kullanılacak olan cep telefonu numarası, ilgili IMEI numarası ile eşleştirilerek kullanıma açılabilmektedir. Kayıt işleminin Türkiye’ye giriş tarihi itibarıyla 60 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

V- Mücbir Sebepli Kaçak/Klon Cihazlar İçin Kayıt İşlemleri

19 Kasım 2007 itibariyle mücbir sebepli cihazların kayıt işlemi yapılmamaktadır.

Size yardımcı olabildik mi?
Bu sayfadaki bilgiler size yardımcı oldu mu? Evet veya Hayır

Teşekkür Ederiz!

"Yurtdışından beraberimde getirdiğim faturalı cihazımı kullanabilir miyim? konusunda aklınıza takılan bir soru varsa, lütfen yazınız.

Geribildirimleriniz sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz amacıyla bizim için çok önemlidir. Teşekkür ederiz.