ads
menu

Müşteri Memnuniyeti Politikamız

TT Mobil olarak, “Türkiye'nin "en beğenilen ve tercih edilen" mobil iletişim şirketi olmak" vizyonu ile müşterilerimize tüm kanallardan kaliteli, hızlı, proaktif ve değer yaratan eşsiz müşteri deneyimi yaşatmayı hedefleriz.

TT Mobil markasına bağlı çalışanlarla, müşterilerimizin sesini dinleyerek, müşterilerimize dokunan süreçlerimizi sürekli gözden geçiririz. Verdiğimiz hizmetin kalitesini garanti eder, müşterilerimizin şikayet ve isteklerini adil ve objektif bir şekilde değerlendirerek, sorumluluğunu üstleniriz. Şikayet ve önerilerin kök nedenlerine iner, kalıcı iyileştirmeleri sistem ve süreçlerimizde uygularız.

Deneyimimiz ve müşteri odaklı hizmetimizle sahip olduğumuz tüm kaynakları müşterilerimizden gelen geri bildirimleri yasal mevzuat ve düzenlemelere uygun hareket ederek "müşteri memnuniyeti" ne dönüştürmek üzere kullanırız.

Türkiye'nin geleceğine yatırım vizyonumuz çerçevesinde, ülke kalkınmasına ve topluma fayda sağlayan uzun vadeli ve sürdürülebilir projelerin içinde yer almayı temel sorumluluklarımız arasında görürüz.